تاریخچهٔ واژه‌یاب

داستان واژه‌یاب پر فراز و نشیب بود. دوست داریم آن را مطالعه کنید.

سال ۱۳۸۸

ایدهٔ واژه‌یاب در پاییز ۸۸ و در یک شب بارانی توسط دو دوست هم‌دانشگاهی به نام‌های علی قاضی و حسین سالمی‌نژاد متولد شد. قرار بر این بود تا واژه‌یاب سرویس جست‌وجوی قافیه باشد. در همان شب دو اسم واژه‌نگار و واژه‌یاب پیشنهاد شد. علی قرار بود برنامه‌نویسی آن را انجام دهد و حسین رابط کاربری سایت را طراحی کند. اما همه چیز خوب پیش نرفت، علی درگیر پروژه‌های متفاوت شد و ساخت واژه‌یاب متوقف گردید!

سال ۱۳۸۹

اواخر سال ۸۹ حسین به‌دنبال ایده‌ای برای ساختن یک وب‌سایت بود و چه ایده‌ای بهتر از واژه‌یاب :)

1389

سال ۱۳۹۰

باتوجه به مشغله‌های فراوان علی، حسین به تنهایی برنامه‌نویسی و طراحی واژه‌یاب را در اردیبهشت ۹۰ به پایان رساند.

1390

واژه‌یاب محدود به یک جست‌وجوگر قافیه نشد و حسین به توسعهٔ آن پرداخت. کاربر می‌توانست در واژه‌یاب معانی لغات را جست‌وجو کند، اخبار روز را بخواند، تعبیر خواب، اشعار شاعران و ضرب‌المثل‌ها را مطالعه کند.

سال ۱۳۹۱

در سال ۹۱ حسین تصمیم گرفت تا دیتابیس‌های اضافه را حذف کند و بطور تخصصی به موضوع لغت‌نامه بپردازد تا تمرکز خود را معطوف به یک حوزه کند. این شد که در واژه‌یابی که در سال ۹۱ عرضه شد اثری از وجود هیچ یک از منابع دیگر جز لغت‌نامه نبود.

1391

حسین یک تنه نمی‌توانست سایت را توسعه دهد از این‌رو از دوستش به نام ساسان جعفرنژاد خواست تا همراه او شود. ساسان پیشنهاد حسین را پذیرفت و مشغول ساختن افزونهٔ مرورگر واژه‌یاب شد. ساسان بهینه‌سازی موتور جست‌وجوگر واژه‌یاب را بر عهده گرفت و سعی کرد تا زمان جست‌وجوی لغات در لغت‌نامهٔ دهخدا را به حداقل برساند.

سال ۱۳۹۲

در سال ۹۲ واژه‌یاب دستخوش تغییرات بسیار شد. سرعت جست‌وجو در آن بیش از پیش افزایش یافت و رابط کاربر آن نیز تغییر کرد. سلمان قاسمی طی ایمیلی به واژه‌یاب درخواست طراحی لوگوتایپ واژه‌یاب را داشت و از آن روز تا به حال لوگویی که سلمان طراحی کرده‌است در واژه‌یاب استفاده می‌شود.

1392

با بالا رفتن بازدید سایت، هزینه‌های واژه‌یاب به قدری افزایش یافت که درآمد اندک سایت کفاف نمی‌داد تا اینکه تصمیم بر آن شد تا از کاربران خواسته شود برای سرپا نگه‌داشتن واژه‌یاب، به آن کمک مالی کنند. خوشبختانه در عرض تنها یک هفته بودجهٔ مورد نظر جمع‌آوری شد و جانی دوباره به واژه‌یاب داد.

سال ۱۳۹۴

مرداد ۹۴ حسین تصمیم گرفت تا واژه‌یاب را از نو بازنویسی کند و رابط کاربری آن را تغییر دهد. تلاش‌های بسیاری کرد تا آن را در مهرماه عرضه کند اما در این راه ناموفق بود. امکانات واژه‌یاب جدید به قدری زیاد بود که حسین را در به اتمام رساندن کار ناامید ساخت.

سال ۱۳۹۵

در خرداد ۹۵ ساسان به کمک حسین آمد و از او خواست تا نسخهٔ جدید واژه‌یاب را تمام کند. کنجکاوی ساسان برای تجربهٔ تکنولوژی‌های جدید باعث شد تا واژه‌یاب بهتر از قبل باشد. موتور جست‌وجوگر آن را تغییر داد و هوش مصنوعی را در سرویس‌های مختلف استفاده کرد.

1395

سال ۱۳۹۹

روز ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ بود که دیتاسنتر فرانسوی OVH دچار آتش‌سوزی ناگهانی شد و تمام اطلاعات سرورها و بکاپ‌های این شرکت از بین رفت OVH حتی نتوانست بکاپ‌های ما را به ما تحویل دهد و متأسفانه بخش زیادی از اطلاعات و بکاپ‌های‌مان از دست رفت. پس از ۳ روز خاموشی با کمک ساسان واژه‌یاب به زندگی برگشت. روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم ولی هنوز زنده‌ایم.

سال ۱۴۰۱

بازگشت پر قدرت واژه‌یاب پس از چندین سال توقف در توسعه در سال ۱۴۰۱ اتفاق افتاد. از سال ۱۴۰۰ توسعه نسخه جدید واژه‌یاب توسط حسین و ساسان از سر گرفته شد و نسخه اولیه آن در ۲۴ آبان در دسترس برخی از کاربران قرار گرفت و سرانجام در اسفند ۱۴۰۱ نسخه نهایی عرضه شد. سلمان لوگوی واژه‌یاب را به روزرسانی کرد و زیبایی بیشتری به واژه‌یاب داد.

1401

سال ۱۴۰۲

تغییرات پروژه همیشه بزرگ نیست و گاهی با بهینه‌سازی رنگ‌ها و اندازه‌ها تجربه‌ای بهتر به کاربران القا می‌گردد. تیم واژه‌یاب اوج هنر و سلیقه خود را برای خلق محصولی بهتر به‌کار می‌بندد.

1402

واژه‌یاب هنوز هم با عشق توسط تیم قدرتمندش توسعه داده می‌شود.